موسسه فهیم

خلاصه ها

بررسی نسبت جمهوریت و اسلامیت در حکومت اسلامی (تحول و تطور در اندیشه امام خمینی)

به گزارش خبرنگار اندیشه ما آیه الله قاضی زاده در لایو موسسه فهیم در 14 خرداد 1401  به مناسبت گرامی داشت از سی وسومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی سخنرانی کرد وی گفت : یکی از مسائل جدی که مورد مناقشه و اختلاف‌نظر بین متفکران اندیشه سیاسی اسلام است نسبت جمهوریت و اسلامیت در اندیشه اسلامی است. متکلمان شیعه از قدیم به طور صریح به موضوع حکومت نپرداخته‌اند عدم نظریه پردازی فقیهان نسبت به مشروعیت حکومت در دلیل دارد:

مطالعه

عدم شفافیت اخلاق اجتماعی را نابود می‌کند/بی‌معنایی اخلاق دینی بدون ایمان

حجت‌الاسلام محمدکاظم رحمان ستایش گفت: صداقت، اعتماد و شفافیت مبنای اخلاق اجتماعی است؛ یعنی اگر افراد دیگران را به اخلاق اجتماعی دعوت می‌کنند، باید توأم با صداقت و جلب اعتماد باشد و اگر اخلاق اجتماعی وجود ندارد به این دلیل است که مردم اعتماد را از دست داده و شفافیت را ندیده‌اند.

مطالعه

اخلاق اجتماعی را با شریعت مخلوط نکنیم/ گشت ارشاد موجب کاهش بدحجابی است؟

محسن برهانی، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه تهران با بیان اینکه ما بین اخلاق اجتماعی و شریعت خلط کرده و دائم گزاره الزام‌آور برای جامعه تولید می‌کنیم،گفت: اخلاق عمومی سیال و سیار است و ممکن است در جایی جامعه به سمت یک حرام برود ولی شرع خداوند که تغییر نخواهد کرد، بنابراین دخالت حکومت در اخلاق اجتماعی نه تنها چیزی را درست نمی‌کند بلکه باعث لجبازی هم می‌شود.

مطالعه

توصیه قرآن به رعایت احسان حتی در قصاص و طلاق

محمد مرادی با تأکید بر اینکه از منظر قرآن، احسان رکن سلوک اجتماعی است، گفت: یکی از کاربردهای احسان در قرآن، بخشش قاتل است، در حالی که ولی دم می‌تواند او را قصاص کند یا پول زیادی بگیرد تا رضایتش جلب شود.

مطالعه

پذیرش باطل از سوی اکثریت آن را مشروع نمی‌کند/ مخالفت قرآن با اجبار و تحمیل عقیده

آیت‌الله محمد عندلیب همدانی، در پاسخ به این پرسش که آیا در انتخاب حق یا باطل اجباری تکوینی هست یا هر انسانی آزاد است از نظر تکوینی و طبیعی حق یا باطل را انتخاب کند، تاکید کرد: از نظر قرآن ویژگی انسان این است که قدرت انتخاب و آزاد بودن اراده دارد و هرگز در این قضیه جبر تکوینی در کار نیست ولی وجود قدرت تکوینی انتخاب به معنای درست بودن تشریعی آن نیست ولو اینکه اکثریت جامعه این باطل را بپذیرند.

مطالعه

تبیین اخلاق اجتماعی امام علی (ع) در سخنرانی استاد نقویان

شفقنا- حجت الاسلام والمسلمین نقویان گفت: عدالت علی خشک و خشن است و آیت‌الله و دکتر و استاد حوزه و دانشگاه بودن را نمی‌فهمد. اگر چنین عدالتی باشد آن وقت مردم ببینند که بچه رئیس جمهور و مسئولان هم مانند بقیه کار ندارند خیلی آرام می‌شوند.

مطالعه